Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /index.php:2) in /php/top.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /index.php:2) in /php/top.php on line 3
OSP Wleń


Historia OSP Wleń

Historia pożarów nierozł±cznie wi±że się z histori± straży pożarnych. Tam gdzie żywioł zagrażał człowiekowi tam stawali dzielni ludzie i próbowali temu zaradzić.
Ochotnicza Straż Pożarna we Wleniu nie należy do najstarszych w kraju z racji historycznych uwarunkowań i powojennych podziałów terytorialnych, które stały się faktem po 1945r.
Dlatego opis jej działań należy zacz±ć od czasów powojennych.

W maju 1945 roku przybywa do Wlenia pierwsza zorganizowana grupa Polaków, której zadaniem jest organizowanie życia administracyjnego i społecznego. Już w połowie 1946 roku powołana zostaje Straż Pożarna na czele, której jako komendant staje przedwojenny zawodowy strażak ze Lwowa Jan Kilias. Przejęto z r±k niemieckich dziewiętnastowieczn± remizę razem z ówczesnym wyposażeniem takim jak:
 pompa ga¶nicza
 samochód bojowy Panhard

Kolejnymi komendantami straży byli:
 Teofil Redzisz
 Stanisław Żyłkiewicz
 Stanisław Redzisz
 Jerzy Redzisz
 Franciszek Skrzaczek
 Bronisław Owoc

Warto także wspomnieć o osobach, które pełniły funkcję prezesa OSP. Pierwszym powojennym prezesem był syn pierwszego komendanta Władysław Kilias . Po nim funkcję tę obejmowali kolejno:
 Wojciech Jó¶kowiak
 Marian Kokurewicz oraz od 1975 roku po dzi¶ dzień
 Zbigniew Kowalski

Materiały do historii OSP zebrane zostały z opracowań pana Henryka Ogonowskiego.